Nega kose
Nega kose čini važan deo brige o sebi. Ne pravi razliku samo u tome kako nas drugi doživljavaju, već i u načinu na koji vidimo sebe. Briga o kosi igra značajnu ulogu u izražavanju vašeg individualnog identiteta i formiranju pozitivne slike o sebi. Može promeniti vaše raspoloženje i povećati vaše samopouzdanje. Bilo da upoznajete nove ljude u privatnom životu ili želite da profesionalno ostavite dobar utisak, dobro održavana kosa zdravog izgleda pomaže vam da se osećate dobro u svom telu.
Uz ciljanu rutinu nege kose, možete vratiti kosi vitalnost i sjaj. Revalid nudi proizvode za negu kose dizajnirane posebno za vaše potrebe. Možete izabrati proizvode za ishranu, revitalizaciju, uklanjanje peruti ili lečenje opadanja kose. Dermatološki testirano- čitav asortiman Revalid podleže najvišim standardima kvaliteta kako bi vam pružio najbolja rešenja za negu kose.
STRUKTURA KOSE
Dlaka raste iz folikula, malog udubljenja koje se nalazi na prelazu površinskog sloja kože (epiderma) u derm koji se nalazi ispod njega.
Donji deo folikula je proširen i čini bulbus, koji okružuje slojeve folikula i ispunjen je aktivnim ćelijama rasta dlake. Na dnu se nalaze dermalna papila i germinativni matriks.
Papila sadrži krvne sudove koji snabdevaju rastuću dlaku kiseonikom i hranljivim materijama.
Oko papile se nalazi germinativni matriks, izvor rasta dlake. Ovde ćelije brzo rastu i diferenciraju se procesom mitoze (ćelijske deobe), uzrokujući rast novih dlaka, kako one stare opadaju. Ćelije su u početku veoma slične, a zatim menjaju oblik dok se kreću kroz folikul gde počinju da proizvode i akumuliraju protein, keratin. Rezultat ovog procesa su tri različita tipa ćelija dlake. Do trenutka kada su ove ćelije na trećini puta u folikulu, one su već mrtve i potpuno očvrsle (keratinizirane). Deo kose koji se vidi iznad površine kože ne poseduje biološku aktivnost, zbog čega se često opisuje kao “mrtva” struktura.
Svaki folikul takođe sadrži lojnu žlezdu koja proizvodi masnu supstancu koja se zove sebum. Sebum vlaži kosu i kožu glave i sprečava rast bakterija. Neposredno ispod lojne žlezde nalazi se ispupčenje na mestu umetanja mišića podizača dlake.i.ovo ispupčenje sadrži matične ćelije koje regenerišu folikul tokom sledećeg ciklusa rasta dlake.
Papila sadrži krvne sudove koji snabdevaju kosu kiseonikom i hranljivim materijama.
Oko papile se nalazi zametna matrica, izvor rasta kose. Ovde ćelije brzo rastu i diferenciraju se tokom procesa mitoze deobe ćelija, uzrokujući rast novih dlaka kako opadaju.
Ćelije su za početak veoma slične. Oni zatim menjaju oblik dok se kreću kroz folikul, i počinju da proizvode i akumuliraju protein, keratin. Ovaj proces rezultira u tri različite vrste ćelija kose. Do trenutka kada su ove ćelije trećinu puta prema folikulu, one su umrle i potpuno očvrsle (keratinizirane).
Svaki folikul takođe sadrži lojnu žlezdu koja proizvodi masnu supstancu koja se zove sebum. Sebum vlaži kosu i vlasište i inhibira rast bakterija.
Neposredno ispod lojne žlezde nalazi se ispupčenje na mestu umetanja mišića arrector pili. Ovo ispupčenje sadrži matične ćelije koje regenerišu folikul tokom sledećeg ciklusa rasta dlake.
STRUKTURA DLAKE
Telo dlake predstavlja vidljivi deo dlake iznad površine kože. Sadrži tri sloja: medulu (unutrašnji deo), korteks (srednji deo) i kutikulu (spoljašnji deo).
Medula
Medula je je unutrašnji deo dlake koji sadrži fibrozni protein, keratin. Keratin je ključni biološki sastojak. Keratin je ključni biološki gradivni materijal za našu kosu i daje joj potrebnu snagu i elastičnost. Takođe omogućava kosi da izdrži visoke i niske temperature i štiti je od sunčevih zraka.
Korteks
Na svom najdebljem delu, korteks čini 75% do 90% zapremine svake dlake i sastoji se od istog vlaknastog proteina koji se nalazi u meduli, keratina. Korteks u velikoj meri određuje oblik, teksturu, boju i čvrstinu kose.
Kutikula
Kutikula formira zaštitni sloj oko korteksa. Sastoji se od više slojeva keratinskih ljuspica, po strukturi sličnoj šišarki. Kutikula je tanka i bezbojna i omogućava pigmentima u kosi da sijaju.
Ciklus rasta kose
Ciklus rasta ljudske kose odvija se u tri faze: anagena, katagena i telogena faza.
Anagena faza: Faza rasta
Ovo je faza u kojoj se formira novi koren dlake i kosa raste u proseku 1 cm mesečno. Anagena faza može trajati od dve do šest godina. U bilo kom trenutku, 85% do 90% kose na glavi je u ovoj fazi.
Katagena faza: Faza mirovanja
Tokom ove faze, koja traje dve do tri nedelje, proizvodnja ćelija prestaje. Rast kose prestaje i folikul se smanjuje. Oko 1% kose je u ovoj prelaznoj fazi.
Telogena faza: Faza odumiranja
Ova faza traje oko 2 do 4 meseca, tokom kojih folikul ostaje neaktivan, a zatim na kraju opada dlaka. Kada se ova faza završi, folikul dlake će ponovo ući u anagenu fazu i nova dlaka će početi da se pojavljuje. U proseku, u ovoj fazi je između 10% i 15% kose na glavi. Tokom perioda intenzivnog opadanja kose, do 30% može biti u telogenoj fazi.
Odrasla osoba izgubi najčešće do 100 dlaka dnevno. Intenzivniji gubitak kose može imati mnogo uzroka. Difuzno opadanje kose je izraz koji se koristi za povećanu stopu gubitka kose po čitavom temenu.